Krótka lekcja o przyjaźni.

Trwające wakacje są dla nas ostatnio pretekstem do trudnych rozmów o życiu i czekających nas zmianach. To dla nas dość przełomowy moment – od września wiele rzeczy nie będzie już takie, jak wcześniej. Inna szkoła, przyjaciele, wychowawczyni, tryb życia, obowiązki i w pewnym sensie też… sytuacja rodzinna. Staramy się rozmawiać o tym wszystkim otwarcie – lepiej poznać dobrze to, co może wzbudzać w nas lęk i niepotrzebne frustracje. Takim też sposobem dotarliśmy do momentu, w którym zaczęliśmy rozmawiać o przyjaźni.

Inspiracją do przeprowadzenia tej krótkiej lekcji stały się dla nas relacje Chrumasa i jego przyjaciół. Przy okazji wdrażania się w “Program dla szkół” oraz naukę jedzenia warzyw i owoców – moja córcia pokochała postać uroczej świnki i wraz z nią przeżywa każdą przygodę. Zapytała mnie ostatnio, czy tak jak Chrumas, Uchol, Meee i Miau – ona też znajdzie w nowej szkole przyjaciół. Martwi ją przede wszystkim to, że jej ukochana przyjaciółka z przedszkola – Natasza, od września chodzić będzie do innej szkoły. Zaczęłyśmy się więc wspólnie zastanawiać na czym polega ta magiczna przyjaźń?

Pamiętnik Chrumasa - Cud Miód i niebieskie migdały

Korzystając ze swojego doświadczenia mogłam jej nieco więcej powiedzieć o tym, że relacje między ludźmi wcale nie muszą się kończyć wraz z jakimiś zmianami w naszym życiu. Ja i mój najlepszy przyjaciel (który w rezultacie został moim narzeczonym) przeszliśmy przez wiele trudnych chwil i przeszkód na naszej drodze. Przyjaźń zwyciężyła. Pokonała nietrafione związki, odległości, problemy zdrowotne i życiowe komplikacje. Do dnia dzisiejszego wspieramy się i rozumiemy bez słów, a związek oparliśmy właśnie o tę przyjaźń i zaufanie zbudowane przez lata.

To, że z kimś nie będziemy się widywać codziennie, każde z nas pójdzie inną “życiową drogą” i znajdzie w międzyczasie też innych przyjaciół nie oznacza, że przyjaźń się skończy. Jeśli kogoś naprawdę lubimy, potrafimy z nim rozmawiać o wszystkim i mamy do siebie zaufanie – możemy nie widzieć się nawet przez długi czas, a w naszych relacjach nic się nie zmieni. Trzeba wierzyć, bo wiara to podstawa każdej relacji.

I mam wrażenie, że i ona w to uwierzyła… 🙂

Dzięki temu, że w naszym życiu pojawił się uroczy Chrumas – nie tylko jedzenie warzyw i owoców stało się dużo przyjemniejsze. Nawet te rozmowy o uczuciach oraz nieuniknionych zmianach są o wiele łatwiejsze. Mam wrażenie, że idea, jaką niesie za sobą sam “Program dla szkół” jest nieco szersza. Wystarczy tylko tak na nią spojrzeć… a my dużo pewniej patrzymy w przyszłość, przegryzając ze smakiem soczyste jabłka, które zerwaliśmy z babcinego drzewa.

____________

Wpis sponsorowany:

Pamiętnik Chrumasa - cud miód i niebieskie migdały

Comments

  1. AW

    Tak, to prawda. Przyjaźń, ale ta prawdziwa nie widzi przeszkód.. Odległości, chorób, problemów.
    Dobrze, że potraficie ze sobą rozmawiać otwarcie ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *